Un echipaj
de jandarmerie din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Bacău, în
cooperare cu lucrători ai Centrului Regional de Ecologie Bacău, în data de
09.08, între orele 03.00-11.00 au executat în zona lacului Berești din
comuna Sascut o misiune pe linia prevenirii și combaterii braconajului piscicol
și a pescuitului recreativ/sportiv fără respectarea prevederilor legale.
Au
fost surprinși 7 pescari care nuj respectau prevederile O.U.G. nr. 23/2008
privind pescuitul și acvacultura, 4 fiind sancționați contravențional cu
avertisment și 4 cu amendă în valoare totală de 900 lei.
De
asemenea, au fost identificate și scoase din apă plase de pescuit de tip
monofilament în lungime totală de 1000 m și o barcă artizanală de lemn care,
ulterior, au fost distruse.



0 Comentarii:
Trimiteți un comentariu