9 august 2016

Jandarmii combat braconajul piscicol

0 Comentarii
Un echipaj de jandarmerie din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Bacău, în cooperare cu lucrători ai Centrului Regional de Ecologie Bacău, în data de 09.08, între orele 03.00-11.00 au executat în zona lacului Berești din comuna Sascut o misiune pe linia prevenirii și combaterii braconajului piscicol și a pescuitului recreativ/sportiv fără respectarea prevederilor legale.
Au fost surprinși 7 pescari care nuj respectau prevederile O.U.G. nr. 23/2008 privind pescuitul și acvacultura, 4 fiind sancționați contravențional cu avertisment și 4 cu amendă în valoare totală de 900 lei.

De asemenea, au fost identificate și scoase din apă plase de pescuit de tip monofilament în lungime totală de 1000 m și o barcă artizanală de lemn care, ulterior, au fost distruse.

0 Comentarii:

:)) ;)) ;;) :D ;) :p :(( :) :( :X =(( :-o :-/ :-* :| 8-} :)] ~x( :-t b-( :-L x( =))

Trimiteți un comentariu