Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului, s-a derulat în perioada 1-8 august 2016, în Parohia Boiștea II – Dărmănești, Școala de vară „Vestitorii Ortodoxiei la poalele Nemirei“. Această școală de vară s-a dorit a fi o activitate concretă în parohie în contextul „Anului omagial al educației religioase a tineretului creștin ortodox“, așa cum a fost stabilit anul 2016 de către Sfântul Sinod al Bisericii.
Activitatea școlii a început cu 35 de copii, dar pe parcurs numărul participanților a crescut la 50. Copiii au lucrat în mai multe ateliere: de pictură, cunoașterea de sine și a celorlalți, cateheză, alimentație sănătoasă, protejarea mediului înconjurător, limba engleză, cântare religioasă. Copiii au avut parte de voluntari minunați care au antrenat sufletul, mintea, dar și trupul celor prezenți.
În cea de-a patra zi a acestui timp petrecut „în tinda bisericii“, 20 de copii au fost într-o excursie de neuitat la mănăstirile din județul Neamț, excursie ce a fost numită „Pelerinaj pe urmele sfinților nemțeni“. Cu această ocazie copiii au avut marea bucurie să-l vadă pe scena frumos amenajată în incinta Seminarului de la Neamț pe Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei – venit pentru a sluji în perioada 4-7 august în aceste oaze de ortodoxie românească.
Activitățile desfășurate împreună de cei mari și de cei mici au dat posibilitatea tuturor să comunice, să se cunoască, iar spiritul de aventură, creativitate, meditație și voia bună vor da profunzime amintirilor născute în acest timp numit de organizatori „timp al cunoașterii“.
Luni, 8 august activitatea acestei Școli de vară s-a încheiat prin prezentarea unui frumos spectacol cu un titlu sugestiv perioadei în care s-a desfășurat activitatea „Maica Domnului – ocrotitoarea noastră“.



0 Comentarii:
Trimiteți un comentariu