În data de 13.01.2014,
în jurul orei 13.00, jandarmii aflaţi în serviciul de pază şi supraveghere
acces la Judecătoria Oneşti, au depistat o persoană care a sustras o geantă
nesupravegheată aflată în biroul avocaţilor din interiorul instanţei
respective.
Profitând de aglomeraţie, acesta a
reuşit să ia geanta aparţinând unui avocat din Oneşti, cu intenţia de a reveni
imediat la locul faptei, pentru a primi o recompensă de la acesta pentru
“găsirea genţii pierdute”. Planul nu i-a reuşit însă, deoarece jandarmii s-au
autosesizat prompt datorită zarvei create cu privire la dispariţia genţii şi a
persoanei respective care a fost observată intrând în instanţă fără geantă,
neavând aparent nicio problemă specifică locului în care se afla.
Bărbatului surprins la timp de jandarmii
aflaţi în serviciu, identificat ca fiind P.I.R. de 42 ani, din municipiul
Oneşti, judeţul Bacău şi care nu a putut justifica prezenţa în interiorul
Judecătoriei Oneşti, i s-au întocmit actele procedurale premergătoare începerii
urmăririi penale, sub aspectul susceptibil săvârşirii infracţiunii de furt
calificat, dosarul cu actele de constatare urmând a fi înaintat Parchetului de pe
lângă Judecătoria Oneşti, în vederea continuării cercetărilor.
Geanta sustrasă a fost predată
avocatului prejudiciat cu tot conţinutul declarat, documente şi ştampile.



0 Comentarii:
Trimiteți un comentariu