În data
de 13.01.2014, în jurul orei 12.30, jandarmii aflaţi în serviciul de pază şi supraveghere
acces la Judecătoria Bacău, au depistat o persoană fără permis de portarmă după
ce, înainte de a trece prin sistemul de supraveghere a accesului în instituţie,
acesta precizase că are asupra sa un pistol cu gaze. În urma verificărilor
documentului care îi permitea să deţină acest pistol şi cele şase gloanţe cu
gaze aferente, jandarmii au constatat că acesta nu mai era vizat din anul 2003.
Persoanei respective, identificate
ca fiind C.G. de 48 ani din comuna Sascut, judeţul Bacău, care se prezentase
pentru a studia un dosar la arhiva instanţei, i s-au întocmit actele
procedurale premergătoare începerii urmăririi penale, sub aspectul susceptibil
săvârşirii infracţiunii prevăzute de legea 295/2004, privind regimul armelor şi
muniţiilor (deţinerea sau portul de armă neletală din categoria celor supuse
autorizării, fără drept), dosarul în cauză şi pistolul cu cele şase cartuşe cu
gaze fiind predate lucrătorilor Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe
Periculoase din cadrul I.P.J. Bacău.
.jpg)


0 Comentarii:
Trimiteți un comentariu