în sprijinul elevilor şi profesorilor, pentru
prevenirea şi combaterea faptelor antisociale.
În acest sens, în perioada 08-14.01, ofiţerii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Bacău, au demarat
activităţile preventiv-educative cu elevii Colegiului Tehnic “Grigore Cobălcescu”
din mun. Moineşti, Liceului Tehnologic din oraşul Dărmăneşti, Şcolii Generale
“Liviu Rebreanu” din oraşul Comăneşti, Şcolii Generale ,,Ştefan Cel Mare”,
Şcolii Generale, „Mihai Andrei”, Colegiului Tehnic „Ion Borcea” din oraşul
Buhuşi şi Colegiului Tehnic ,,Anghel Saligny” din mun. Bacău, urmând şi alte
instituţii de învăţământ din judeţ.
Elevilor le-au fost prezentate aspecte
referitoare la:
-
istoricul Jandarmeriei Române şi atribuţiile acestei instituţii;
- existenţa traficului de persoane şi
riscurile asociate acestui fenomen;
- aspecte pentru prevenirea
delicvenţei juvenile, a absentismului şcolar precum şi a consumului de droguri
şi alcool;
-
existenţa traficului de persoane şi riscurile asociate acestui fenomem;
-
regulile de comportament în instituţiile de învăţământ şi spaţiul public;
- reguli
de folosire a apelului de urgenta 112 in
caz de necesitate ;
- au fost
purtate discutii cu elevii privind prevenirea furturilor din buzunare şi a
altor genuri de fapte antisociale ;
- au fost instruiţi elevii de
serviciu privind modul de acces al persoanelor străine în instituţia de învăţământ.
Au fost prezentate filmuleţe
privind activitatea şi atribuţiile Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Bacău
şi distribuite pliante cu indicaţii preventiv-educative şi cu mesaje din
campania derulată la nivel naţional “Jandarmeria pe înţelesul tuturor ”.


0 Comentarii:
Trimiteți un comentariu